5022R-103G
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 610MA 900 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
5022R-103G PDF
Type Description
Series:5022R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):610 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):900mOhm Max
Q @ Freq:55 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):0.230" (5.84mm)