LQP02TN2N9B02D
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.9NH 200MA 1.1 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LQP02TN2N9B02D PDF
Type Description
Series:LQP02
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Thick Film
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:2.9 nH
Tolerance:±0.1nH
Current Rating (Amps):200 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.1Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:6GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):0.009" (0.23mm)