VLS201610HBX-1R5M-1
Description
FIXED IND 1.5UH 1.63A 116 MOHM
DataSheet
VLS201610HBX-1R5M-1 PDF
Type Description
Series:VLS-HBX-1
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.63 A
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):116mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)