PM3340-151M-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 900MA 340MOHM SM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM3340-151M-RC PDF
Type Description
Series:PM3340
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):900 mA
Current - Saturation (Isat):2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):340mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.402" W (13.00mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)