MCL2012V2-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6NH 500MA 230 MOHM
DataSheet
MCL2012V2-5R6-R PDF
Type Description
Series:MCL2012V2
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:5.6 nH
Tolerance:±0.3nH
Current Rating (Amps):500 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):230mOhm Max
Q @ Freq:15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:3.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1210-103K
1210-103K
FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD
RL875-150K-RC
RL875-150K-RC
FIXED IND 15UH 2.2A 70 MOHM TH
IMC1210BNR12J
IMC1210BNR12J
FIXED IND 120NH 584MA 220 MOHM
MCL2012V2-5R6-R
MCL2012V2-5R6-R
FIXED IND 5.6NH 500MA 230 MOHM
870W
870W
CAMERA TREE - WHITE
951
BALL CASTER WITH 3/8" METAL BALL
B3003
B3003
RF ANT 300MHZ WHIP STR NMO BASE