SPM5012T-2R2MT
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 78.8 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SPM5012T-2R2MT PDF
Type Description
Series:SPM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):4.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):78.8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)