SDR2207-2R2ML
Description
FIXED IND 2.2UH 13A 7.5 MOHM SMD
DataSheet
SDR2207-2R2ML PDF
Type Description
Series:SDR2207
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13 A
Current - Saturation (Isat):20A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.5mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant:51MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)