SQ10A-R47MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
0.47UH, 20%, 2.3MOHM, 40AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SQ10A-R47MHF PDF
Type Description
Series:SQ10
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):25 A
Current - Saturation (Isat):40A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.3mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.327" W (12.50mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)