L-14W18NGV4E
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
L-14W18NGV4E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Ceramic Core, Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:18 nH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):170mOhm Max
Q @ Freq:38 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:3GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)