SDR1006-8R2ML
Description
FIXED IND 8.2UH 3A 48 MOHM SMD
DataSheet
SDR1006-8R2ML PDF
Type Description
Series:SDR1006
Material - Core:Ferrite
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):5.4A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):48mOhm Max
Q @ Freq:31 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:24MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)