CTX100-2-52-R
Description
FIXED IND 100UH 4.4A 53.4 MOHM
DataSheet
CTX100-2-52-R PDF
Material - Core:Iron Powder
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.4 A
Current - Saturation (Isat):4.3A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):53.4mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.945" Dia x 0.654" W (24.00mm x 16.60mm)