MCLA3216V1-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 50MA 0.4
DataSheet
MCLA3216V1-1R5-R PDF
Type Description
Series:MCLA3216V1
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)