SDR1806-5R6ML
Description
FIXED IND 5.6UH 6.4A 15 MOHM SMD
DataSheet
SDR1806-5R6ML PDF
Type Description
Series:SDR1806
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.4 A
Current - Saturation (Isat):12.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15mOhm Max
Q @ Freq:23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max):0.272" (6.90mm)