RL262-222J-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2MH 50MA 14 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL262-222J-RC PDF
Type Description
Series:RL262
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):14Ohm Max
Q @ Freq:80 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:1.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:252 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)