P1330-562G
Description
FIXED IND 5.6UH 1.11A 145 MOHM
DataSheet
P1330-562G PDF
Type Description
Series:P1330
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):1.11 A
Current - Saturation (Isat):612mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):145mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)