MLP2016H1R5MT
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 1.2A 137.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLP2016H1R5MT PDF
Type Description
Series:MLP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):137.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)