MLG0603P2N1CTD25
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.1NH 600MA 100 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLG0603P2N1CTD25 PDF
Type Description
Series:MLG-P
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:2.1 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:8GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)