SP1210-561H
Description
FIXED IND 560NH 1.38A 109 MOHM
DataSheet
SP1210-561H PDF
Type Description
Series:SP1210
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 nH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):1.38 A
Current - Saturation (Isat):1.72A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):109mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.101" (2.57mm)