LQP03TG16NJ02D
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 16NH 160MA 2.03 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LQP03TG16NJ02D PDF
Type Description
Series:LQP03
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Thick Film
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:16 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.03Ohm Max
Q @ Freq:11 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant:2.9GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.013" (0.33mm)