DC630R-154K
Description
FIXED IND 150UH 2.97A 111 MOHM
DataSheet
DC630R-154K PDF
Type Description
Series:DC630R
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.97 A
Current - Saturation (Isat):5.6A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):111mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.830" (21.08mm)