BRL2012T3R3M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 440MA 650 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
BRL2012T3R3M PDF
Type Description
Series:BR, L Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):440 mA
Current - Saturation (Isat):490mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):650mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:190MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)