IMC1210ER101K
Description
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD
DataSheet
IMC1210ER101K PDF
Type Description
Series:IMC-1210
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):73 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):14Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)