HCM1A1105V2-680-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 2.3A 211 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HCM1A1105V2-680-R PDF
Type Description
Series:HCM1AV2
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Iron Powder
Inductance:68 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.3 A
Current - Saturation (Isat):4A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):211mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:3MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)