IMC1812ER331K
Description
FIXED IND 330UH 85MA 14 OHM SMD
DataSheet
IMC1812ER331K PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):85 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):14Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:3.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)