IMC1210EB82NK
Description
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM
DataSheet
IMC1210EB82NK PDF
Type:Wirewound
Material - Core:Non-Magnetic
Inductance:82 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):450 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):400mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:900MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)