S1008R-101J
Description
FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM
DataSheet
S1008R-101J PDF
Type Description
Series:S1008R
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1.12 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:383MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)