MCLA1608V1-R180-R
Description
FIXED IND 0.18UH 50MA 0.3
DataSheet
MCLA1608V1-R180-R PDF
Type Description
Series:MCLA1608V1
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:-
Inductance:180 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):50 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):300mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:165MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)