ETQ-P4M6R8KVC
Description
FIXED IND 6.8UH 8.9A 20.35 MOHM
DataSheet
ETQ-P4M6R8KVC PDF
Type Description
Series:PCC-M1040M-LP
Material - Core:Metal Composite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):8.9 A
Current - Saturation (Isat):12.1A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):20.35mOhm Max
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)