CTX10-7-52-R
Description
FIXED IND 10UH 11.4A 8 MOHM TH
DataSheet
CTX10-7-52-R PDF
Material - Core:Iron Powder
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):11.4 A
Current - Saturation (Isat):13.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.012" Dia x 0.709" W (25.70mm x 18.00mm)