P1330-153G
Description
FIXED IND 15UH 858MA 288 MOHM
DataSheet
P1330-153G PDF
Type Description
Series:P1330
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±2%
Current Rating (Amps):858 mA
Current - Saturation (Isat):432mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):288mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.145" (3.68mm)