
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRN6028 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.5 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 4.2 A |
| Current - Saturation (Isat): | 5.1A |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 21mOhm Max |
| Q @ Freq: | 12 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 70MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of SRN6028-1R5Y is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22UH 180MA 3.12 OHM
FIXED IND 540NH 7.7A 10 MOHM SMD
FIXED IND 7.5NH 1.4A 80 MOHM SMD
FIXED IND 1.5UH 4.2A 21 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ HCSL
FIXED IND
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER