ASMPH-0805-4R7M-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 800MA 250 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ASMPH-0805-4R7M-T PDF
Type Description
Series:ASMPH-0805
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):280mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):250mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:30MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)