
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM1608S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 470 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 190 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of PM1608S-471M-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 33UH 3.4A 154.2 MOHM
FIXED IND 220NH 360MA 1.15 OHM
FIXED IND 2.2UH 600MA 208 MOHM
FIXED IND 470UH 190MA 1.8OHM SMD
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVDS
VFD-C2000, 535HP 690V, FOC & TRQ
DC DC CONVERTER 15V 5W