12RS104C
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 190 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
12RS104C PDF
Type Description
Series:1200RS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:100 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):1.4 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):190mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)