SCIHP0530-2R2
Manufacturer
Signal Transformer
VIGOR # :
Description
FIXED INDUCTOR 2.2UH 5.5A SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SCIHP0530-2R2 PDF
Type Description
Series:SCIHP0530
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):9A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):-
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)