
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRP4030FA |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 3.3 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 6.6 A |
| Current - Saturation (Isat): | 4.8A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 28.6mOhm Max |
| Q @ Freq: | 10 @ 100kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 28MHz |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of SRP4030FA-3R3M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22MH 75MA 43 OHM TH
FIXED IND 270UH 101MA 6.9 OHM
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.25 OHM
FIXED IND 3.3UH 6.6A 28.6MOHM SM
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 14MM
TVS DIODE 14V 23.2V DO214AB
DC DC CONVERTER 36V 150W