MHQ1005P1N8BTD25
Description
FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD
DataSheet
MHQ1005P1N8BTD25 PDF
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:1.8 nH
Tolerance:±0.1nH
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):40mOhm Max
Q @ Freq:23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:9GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)