
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM1008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 10 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 200 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 4.2Ohm |
| Q @ Freq: | 18 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 40MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of PM1008-100K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.7NH 200MA 600 MOHM
FIXED IND 3UH 3.3A 31.2 MOHM SMD
FIXED IND 82UH 66MA 19 OHM SMD
FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD
PSHIN SEL MTL BZL BLCK 2 NO
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/5W 1506
IC CLOCK MULTIPLIER ATTENUATOR