IMC1812ES3R3J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC1812ES3R3J PDF
Type Description
Series:IMC-1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):355 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):800mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0819-86G
0819-86G
FIXED IND 390UH 33MA 43 OHM TH