
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 50 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 30Ohm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 3MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 | ||
| 4000 | ||
| 6000 | ||
| 10000 |
Current price of IMC1812RQ561J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD
FIXED IND 8.2UH 110MA 4.5 OHM
FIXED IND 47NH 150MA 1.3 OHM SMD
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
5.0X3.2 50PPM @25C 50PPM (-20 TO
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB