IMC0603ER4N7C01
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 110 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC0603ER4N7C01 PDF
Type Description
Series:IMC-0603-01
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:4.7 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):700 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):110mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:5.8GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max):0.049" (1.25mm)