PM1008-3R9K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.1OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM1008-3R9K-RC PDF
Type Description
Series:PM1008
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:3.9 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.1Ohm
Q @ Freq:20 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:48MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)