1812-222H
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1812-222H PDF
Type Description
Series:1812
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):535 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):700mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.190" (4.83mm)