
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRN8040TA |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 56 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 1.75 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.9A |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm |
| Q @ Freq: | 12 @ 1MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 10.5MHz |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.177" (4.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 | ||
| 3000 | ||
| 5000 |
Current price of SRN8040TA-560M is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22UH 700MA 696 MOHM
FIXED IND 12UH 2A 100 MOHM SMD
FIXED IND 6.8UH 7.8A 24.5 MOHM
FIXED IND 56UH 1.75A 160MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVPECL
CAP FILM 1600PF 5% 630VDC RADIAL
RECP ASSY