
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SP1210R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 nH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.38 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.72A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 109mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Size / Dimension: | 0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.101" (2.57mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of SP1210R-561K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM
FIXED IND 68UH 620MA 520MOHM SMD
FIXED IND 4.7UH 4.4A 59MOHM SMD
FIXED IND 560NH 1.38A 109 MOHM
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD
XTAL OSC VCXO 50.0000MHZ HCSL
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM