
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRU8043 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 100 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 800mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 287mOhm |
| Q @ Freq: | 50 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 6MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.181" (4.60mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 | ||
| 3000 | ||
| 5000 |
Current price of SRU8043-101Y is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 68NH 300MA 200 MOHM
FIXED IND 8.2NH 600MA 120 MOHM
FIXED IND 910NH 1.24A 240 MOHM
FIXED IND 100UH 1A 287 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ HCSL
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM