MMD-04AB-1R0M-V1-RU
Manufacturer
Mag Layers
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 4A 52.5 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MMD-04AB-1R0M-V1-RU PDF
Type Description
Series:V1
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4 A
Current - Saturation (Isat):8.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):52.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)