CW252016-68NJ
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68NH 600MA 200MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CW252016-68NJ PDF
Type Description
Series:CW252016
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:68 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):200mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:1.3GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)