MLF1005L1R8KT
Description
FIXED IND 1.8UH 20MA 1.05 OHM
DataSheet
MLF1005L1R8KT PDF
Type Description
Series:MLF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):20 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.05Ohm Max
Q @ Freq:25 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant:90MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:10 MHz
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)