SQ4126-R56MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
0.56UH, 20%, 1.2MOHM, 36AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SQ4126-R56MHF PDF
Type Description
Series:SQ4126
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):26 A
Current - Saturation (Isat):36A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.39mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.406" L x 0.323" W (10.30mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):0.262" (6.65mm)